Oficjalna strona Gminy Kęsowo

Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

Cyfyzacja telewizji naziemnej

telewizorJuż niedługo nastąpi zmiana odbioru sygnału telewizyjnego z sygnału analogowego na cyfrowy.

Wyłączenie telewizyjnych sygnałów analogowych w województwie kujawsko - pomorskim planowane są w terminie od 28 listopada 2012 r. do 17 czerwca 2013 r. W Powiecie Tucholskim od 20 maja 2013 r będzie można odbierać tylko sygnał cyfrowy naziemnej telewizji. 

 

Cyfryzacja telewizji naziemnej jest przedsięwzięciem o skali globalnej, koordynowanej postanowieniami Regionalnej Konferencji Radiokomunikacyjnej, do której należy Polska. Zamiana sposobu nadawania telewizji z analogowego na cyfrowy praktycznie jest uwarunkowana postanowieniami Regionalnej Konferencji Radiokomunikacyjnej w sprawie planowania naziemnej radiodyfuzji cyfrowej w częściach regionów 1 i 3, w zakresach częstotliwości 174-230 MHz oraz 470-862 MIIz (RRC-06). Nieprzekraczalny termin zaprzestania rozpowszechniania analogowych programów telewizyjnych w Polsce upływa z dniem 31 lipca 2013 r., został on ustanowiony w ustawie z dnia 30 czerwca 2011 r. o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej (Dz. U. Nr 153, poz. 903). Zyski wynikające z cyfryzacji telewizji to:

  • podniesienie jakości usług (lepsza jakość obrazu, dźwięku, usługi dodatkowe),
  • podniesienie jakości życia mieszkańców Polski, co może być osiągnięte między innymi poprzez możliwość korzystania z funkcjonalnej i łatwo dostępnej infrastruktury technicznej i społecznej,
  • rozwój społeczeństwa informacyjnego i zapewnienie powszechnego dostępu do usług elektronicznych oraz nowoczesnych technologii informacyjnych i komunikacyjnych,
  • w przypadku nadawców zmniejszeniu ulegną koszty nadawania programów telewizyjnych,
  • korzyści przedsiębiorców telekomunikacyjnych będą wynikać z efektywniejszego wykorzystania widma częstotliwości radiowych i możliwości przeznaczenia dodatkowych zasobów częstotliwości na świadczenie usług ruchomych, w tym szerokopasmowych. W tym kontekście oznacza to również korzyść dla użytkowników tych usług, którzy otrzymają bogatszą ofertę o znaczenie lepszych parametrach technicznych.


Proces przejścia z nadawania analogowego na cyfrowe jest procesem, który będzie dotyczył wszystkich obywateli w Polsce. Dotyczy to gospodarstw domowych, które odbierają telewizję tylko z emisji naziemnych, tj.: korzystające z anten indywidualnych oraz w budynkach wielorodzinnych wyposażonych w antenowe instalacje zbiorowe. Nie dotyczy Abonentów platform kablowych i satelitarnych oraz posiadaczy nowoczesnych telewizorów z wbudowanym dekoderem DVB-T/MPEG-4 i Dolby Digital Plus. Najważniejszym warunkiem poprawnego odbioru naziemnej telewizji cyfrowej jest właściwy dobór anteny i jej odpowiednie ustawienie.

Należy uważać na działania naciągaczy i oszustów proponujących niewłaściwe dekodery, nieodpowiednie anteny i wyłudzających pieniądze na odbiór naziemnej telewizji cyfrowej. Informuję, że oferta naziemnej telewizji cyfrowej w roku 2013 jest w całości bezpłatna. Rząd nie przewiduje możliwości dofinansowania ze środków publicznych zakupu dekoderów 
i anten przez odbiorców.

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji uruchomiło bezpłatną infolinię: 800 007 788.

Przydatne linki:
http://cyfryzacja.gov.pl/
http://www.cyfryzacjabezobaw.pl/pages/28/faq.html
http://www.krrit.gov.pl/telewizja-cyfrowa/
http://www.polskacyfrowa.org/

 

 

 

 

HERB szary

Dane kontakowe

Urząd Gminy w Kęsowie


ul. Główna 11
 89-506 Kęsowo


Telefony: 52 3344091, 52 3344089
Fax: 52 3344022
Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.